Zapowiedź meczu Gwiazda Skrzyszów - Urania Ruda Śląska

Z tygodniowym poślizgiem Gwiazda Skrzyszów inauguruje swoje zmagania w lidze okręgowej Katowice II. Pierwszym rywalem będzie drużyna z południowo-wschodniej dzielnicy Rudy Śląskiej, Kochłowic - Urania Ruda Śląska.

Urania Ruda Śląska to klub założony w 1921 roku, którego największe sukcesy przypadają na przełom lat 60. i 70. - w sezonie 1969/70 dotarł do ćwierćfinału Pucharu Polski, w 1973 awansował do drugiej ligi, w której w następnym sezonie zajął 3. miejsce. W 1975 Urania zajęła na zapleczu ekstraklasy 6. miejsce, a w 1976 czwarte. Pierwszoligowa przygoda zakończyła się rok później, kiedy różnicą jednego punktu drużyna z Kochłowic przegrała z Starem Starachowice i Hutnikiem Nowa Huta walkę o utrzymanie i powróciła do III ligi, w której grała do 1981. Drugi raz w II lidze okazał się bardzo nieudany - Urania spadła z hukiem do ligi międzywojewódzkiej. W 1986 nasz sobotni przeciwnik znów zwyciężył w swojej lidze, a w następnym sezonie wygrał baraże o utrzymanie w II lidze. W sezonie 1988/89 po kolejnym spadku znowu grali w III lidze, a już w 1989/90 w IV lidze. W 1993 nastąpił kolejny powrót do III ligi, tym razem Kochłowice zabawiły w niej przez 3 sezony, aż do 1996. Zespół grał w IV lidze aż do kolejnego spadku, tym razem do „okręgówki” w 2003, w której to lidze gra do dziś.

Urania dosyć słabo grała w meczach przygotowawczych – zaliczyła 4 porażki (z Gwarkiem Ornontowice 2:1, Spójnią Landek 2:1, Polonią Łaziska Górne 2:1 i Siemianowiczanką 2:1) oraz jedno zwycięstwo – z Rozwojem II Katowice 2:0. Drużyna zastosowała przed sezonem podobny „manewr” jak Silesia Lubomia – dołączyło 7 zawodników i trener Damian Malujda z Jastrzębia Bielszowice oraz dwóch zawodników z Grunwaldu Ruda Śląska.

Jak większość z nas wie, Urania świetnie rozpoczęła sezon – po zwycięstwie 4:0 nad Gwarkiem Zabrze jest obecnie wiceliderem ligi. Bramki w tym meczu zdobyli Zalewski, Skudlik, Miszka oraz Krzywda.

Skład Uranii w meczu z Gwarkiem Zabrze (w nawiasie kursywą podany rok urodzenia zawodnika, podkreślono nowych zawodników):

Rafał Pardela (89) – Damian Hejdysz (95), Kamil Gabryś (91) (80 Łukasz Cieślik (89)), Paweł Skudlik (94), Robert Grzesik (92), Dawid Henisz (97) (60 Dawid Wypiór (95)), Seweryn Zalewski (85), Oskar Wojcik (93), Artur Kornas (91) (60 Łukasz Krzywda (92)), Damian Miszka (91), Michał Sikora (91) (60 Patryk Zawisza (93))